chór
O artyście
The Sixteen wykonują różnorodny repertuar w sposób charakterystyczny dla najlepszych zespołów muzyki kameralnej – niezależnie od tego, czy jest to prosty średniowieczny hymn, czy współczesna kompozycja chóralna o skomplikowanym języku muzycznym i złożonych emocjach. Cechy szczególne zespołu to m.in. ciepła barwa, precyzja rytmiczna i nieskazitelna intonacja, jednak publiczność najbardziej ceni The Sixteen za śmiałe decyzje repertuarowe oraz intensywność, z jaką tworzą muzykę.
Zespół świętuje w tym roku 45-lecie powstania. Ich pierwszy koncert odbył się w 1979 r. pod dyrekcją Harry’ego Christophersa – założyciela i dyrygenta The Sixteen. Przez te wszystkie lata ich pionierskie działania odcisnęły niezatarte piętno na wykonawstwie muzyki chóralnej i przyciągnęły dużą liczbę nowych odbiorców, chociażby za sprawą takich inicjatyw jak „The Voices of Classic FM” czy za pośrednictwem cyklu programów Sacred Music telewizji BBC.
Wokaliści i instrumentaliści The Sixteen czują się swobodnie w repertuarze obejmującym kompozycje stworzone na przestrzeni pięciuset lat, co doskonale obrazuje ich coroczna Choral Pilgrimage [Pielgrzymka chóralna] do najznamienitszych brytyjskich katedr i miejsc kultu, a także regularne występy w renomowanych salach koncertowych na całym świecie oraz nagrania dla CORO i innych wytwórni płytowych.
Do najważniejszych w ostatnich latach wydarzeń z udziałem zespołu należy światowa premiera Stabat Mater Jamesa MacMillana (w Barbican Centre w 2016 r. i z transmisją na żywo z Kaplicy Sykstyńskiej w 2018 r.) i jego V Symfonii „Le grand Inconnu” (w ramach Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu 2019 i w Lincoln Centre w Nowym Jorku); obie kompozycje zostały zamówione dla Harry’ego Christophersa i The Sixteen przez Fundację Genesis. Ponadto zespół odbył pierwszą trasę po Chinach, realizuje ambitny projekt związany z oratoriami Händla, a na specjalne zamówienie przygotowuje nowy cykl programów prezentowanych przez Sir Simona Russella Beale’a pod tytułem A Choral Odyssey [Odyseja chóralna].