• Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-12-01

Status pod względem zgodności z ustawą

Sprawdzenie zgodności serwisu Instytut Badań Edukacyjnych z zaleceniami WCAG 2.1 AA ujętymi w ustawie dnia 4 kwietnia 2019 o dostępności cyfrowej stron internetowych wykazało, że serwis nie spełnia 23 z 49 standardu WCAG 2.1 AA. Zgodność została oceniona na 80,46 %.

Aby poprawić dostępność strony internetowej należy:

  • Dodać opis alternatywny dla wszystkich ilustracji znajdujących się na stronie z wyjątkiem tych, które pełnią rolę dekoracyjną. Dla ilustracji dekoracyjnej należy ustawić pusty atrybut ALT.
  • Należy poprawić elementy, które nie spełniają zasad poprawnego kontrastu. Dotyczy to zarówno elementów tekstowych jak i nietekstowych.
  • Osoby niepełnosprawne, korzystające z czytników ekranu nie mają zapewnionej wystarczającej dostępności. Związane to jest z brakiem prawidłowej etykiety dla odnośników i pól formularzy.
  • Odnośniki w sekcji głównej powinny być wyróżnione przynajmniej na dwa sposoby: np. kolorem lub / i podkreśleniem.
  • W obrębie strony zaburzona jest kolejność występowania nagłówków.
  • Dla filmów oraz nagrań audio należy przygotować odpowiednią alternatywę w postaci transkrypcji lub / i audiodeskrypcji. Obecnie filmiki nie mają transkrypcji, napisów oraz audiodeskrypcji. Występuje również film z osadzonym językiem migowym jednak poza nim nie ma ani ścieżki dźwiękowej ani napisów, przedstawiających jakie treści za sobą niesie.

Wszystkie wymienione błędy będą sukcesywnie rozwiązywane.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

Deklarację sporządzono dnia: 2024-09-18

Deklarację sporządzono na podstawie oceny podmiotu zewnętrznego przeprowadzonej przez: Nautil Sp. z o.o.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

  • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Michał Rydzewski,
  • E-mail: mrydzewski@nck.pl
  • Telefon: 22 350 95 75

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.

Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Biuro Festiwalu znajduje się w budynku Narodowego Centrum Kultury:

Biuro – ul. Płocka 13, Warszawa

Budynek usytuowany bezpośrednio przy stacji metra Płocka (wyjście z metra 15 m od drzwi budynku, wyjście z windą po drugiej stronie ul. Płockiej). Dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych przy wyjściu z metra naprzeciwko budynku, w odległości ok. 40 m.

Do budynku prowadzą trzy wejścia znajdujące się na poziomie 0. Dla gości przeznaczone jest wejście główne od strony ul. Płockiej.

Recepcja znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego w głębi budynku. Dalsze przejście zabezpieczone jest bramkami, przez które może przejechać osoba na wózku.

Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz i pomieszczenia na parterze. Znajduje się tam również toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnością. W budynku nie ma windy.

Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących

W recepcji jest możliwość skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online.