narrator

O artyście

Sławomir Holland jest aktorem teatralnym, filmowym i radiowym. W 1984 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie – Wydział Aktorski we Wrocławiu. Współpracował z teatrami w Kielcach, Bydgoszczy oraz z siedmioma teatrami w Warszawie (Popularny, Szwedzka 2/4, Teatr na Woli, Syrena, Teatr Polskiego Radia, Och Teatr, Teatr Ateneum). Przez wiele lat grał w Laboratorium Dramatu i występował w Teatrze Atlantis. Nagrywa audiobooki i pracuje w dubbingu.

Jego teatralne osiągnięcia to ponad 50 ról. Wziął udział w ponad 150 filmach i serialach, współpracując m.in. z Agnieszką Holland, Stevenem Spielbergiem, Andrzejem Wajdą, Peterem Edwardsem czy Krzysztofem Zanussim. Monodram Nic nowego pod słońcem w wykonaniu Sławomira Hollanda, a wyreżyserowany przez Jacka Bursztynowicza, został uhonorowany Złotym Liściem Retro 2012. Spektakl prezentowany był w Polsce i za granicą (Londyn, Aszkelon, Naharyia) ponad 150 razy. Sławomir Holland jest także wykonawcą i producentem komediowego monodramu Życie Jadzi według mnie (2015) – spektaklu opartego na książce Zama Believingooda o tym samym tytule.

W 2012 r. Krzysztof Penderecki zaprosił Sławomira Hollanda do wykonania partii narratora w Siedmiu Bramach Jerozolimy (nagranie dla wytwórni DUX), co zapoczątkowało ważną dla artysty współpracę z kompozytorem. Koncerty w Polsce i za granicą z dziełami Pendereckiego obejmują także partię narratora w Pasji wg św. Łukasza (otwarcie Festiwalu w Salzburgu w 2018 r. i koncert inauguracyjny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Seulu w 2019 r.) oraz w utworze Kadysz.

Do ostatnich osiągnięć Sławomira Hollanda należy premiera jego monodramu Do Polski, opartego na poemacie Abrahama Suckewera (2018), a także premiera monodramu Jak to było naprawdę w reżyserii Alicji Choińskiej (muzyka: Kuba Sieniewicz), opartego na opowiadaniu Antoniego Słonimskiego (2021).

Artysta nie bierze udziału w żadnych wydarzeniach.